LKS Sanoczanka Święte - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb
  • Wyniki ostatniej kolejki:
  • MKS Radymno - Czarni Pawłosiów 0:1
  • Sanoczanka Święte - Delin Munina (B) 3:0
  • Szkło Młyny - Tęcza Janokowice 0:2
  • LKS Manasterz - Iskra Zabłotce 2:1
  • KS Węgierka - Dąb Cetula (B) 0:3
  • KS Szówsko - Wiraż Chłopice 1:3
  • Fredro Surochów - Łęk Ostrów 2:1
  • Hetman Laszki (S) - PRO - 100 Wietlin 4:0
  •        

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 31, wczoraj: 144
ogółem: 2 114 732

statystyki szczegółowe

Losowa galeria

01.11.2015 Sanoczanka Święte - Promyk Urzejowice 3-2
Ładowanie...

Statystyki drużyny

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.

Archiwum

Historia

RYS HISTORYCZNY

Opracowanie: Prezes LZS "Sanoczanka" Bronisław Soja

Ludowy Zespół Sportowy w Świętem jest jednym z najstarszych klubów sportowych na terenie gminy Radymno. Jego powstanie datuje na 1947 rok, kiedy to ludność przesiedlona z dawnych ziem polskich, obecnie znajdujących się za wschodnią granicą, osiedliła się we wsi Święte. Jej mieszkańcy pochodzili z kilkunastu miejscowości na wschodzie. Aby zintegrować mieszkańców Świętego, a szczególnie młodzież, grupa osób: Władysław Dubik, Leon Szymański, Piotr Lechociński, Władysław Białowąs, Tadeusz Kubik, Tadeusz Marciak i Władysław Szczurek - wspierana przez ówczesnego księdza Aurelego, zawiązała Ludowy Zespół Sportowy.

Pierwsze rozgrywki prowadzone były na własnym terenie, a w późniejszym czasie drużyna wyjeżdżała na mecze do innych miejscowości takich jak: Zabłotce, Zamojsce, Skołoszów, Kaszyce, Ostrów. W drużynie znaleźli się oprócz wyżej wymienionych: Jan Nowosiadły, Józef Kisielewicz, Jan Sobejko, Józef Trójnar, Mieczysław Łamasz, Piotr Fil, Wojciech Lechociński, Piotr Muszak, Stanisław Brzyski. Występowali oni we własnych „strojach" (w kalesonach i na boso). Ta zabawa trwała do początku lat 50-tych. Wtedy to Ludowy Zespół Sportowy został zgłoszony do piłkarskich rozgrywek w klasie „W”, prowadzonych przez Rzeszowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej Podokręg Rozgrywkowy w Przemyślu, a drużynę reprezentowali: Mieczysław Łamasz, Piotr Muszak, Wojciech Derba, Tadeusz Kisielewicz, Mieczysław Olewiński, Grzegorz Trojnar, Jan Strus, Józef Trojnar i Edward Białowąs. Zarząd Ludowego Zespołu Sportowego tworzyli: Piotr Kołodziej, Tadeusz Marciak, Józef Kisielewicz i Piotr Muszak. W 1955 roku, z chwilą powstania Powiatu Radymno, działalność Ludowego Zespołu Sportowego w Świętem uaktywniła się za sprawą Leopolda Sikory, który pełnił w powiecie funkcję Przewodniczącego LZS-ów i Henryka Małka - Kierownika Wydziału Kultury i Sportu. Wspierali oni mocno działalność Zarządu LZS w Świętem poprzez przyznawanie sprzętu sportowego czy pomoc w pracach organizacyjnych.

Na terenie naszej miejscowości były organizowane zawody nie tylko piłkarskie, ale również biegi, kolarstwo a nawet podnoszenie ciężarów. Największym powodzeniem cieszyła się jednak piłka nożna. W latach 1955-1957, drużyna ze Świętego walczyła o wejście do klasy „C" a następnie do klasy „B", rozgrywając baraże między innymi z klubami: LZS Nehrybka, LZS Cieszacin, LZS Kańczuga. W drużynie tej grali: Piotr Muszak, Jan Derba, Michał Petrasz, Stanisław Sebastianka, Mieczysław Olewiński, Edward Białowąs, Andrzej Czerwiński, Jan Muszak, Edward Soja, Eugeniusz Wanio, Czesław Nowosiadły, Julian Kopeć, Zygmunt Jaworski.

W roku 1959 Ludowy Zespół Sportowy w Świętem awansował do klasy „B", do grupy Przemyskiej i grał z drużynami: LZS Dynów, Polonia II Przemyśl, Polna II Przemyśl, Czuwaj II Przemyśl, Przemyślanka Przemyśl, Błyskawica Przemyśl, Gwardia Przemyśl, LZS Żurawica, Pogoń Lubaczów, LZS Oleszyce, Rz.K.S. Jarosław. W roku 1961 po połączeniu się drużyn przemyskich, została utworzona klasa „B" Podokręg Przemyśl, w grupie tej grały drużyny: Pogoń Lubaczów, LZS Dynów, LZS Żurawica, Budowlani Radymno, Czywaj II Przemyśl, Gwardia Przemyśl, LZS Święte, LZS Medyka, Polonia II Przemyśl i LZS Ostrów. Drużynę Świętego reprezentowali: Zbigniew Łamasz, Stanisław Białowąs, Jarosław Wojtowicz, Jan Derba, Eugeniusz Wanio, Czesław Szpilak, Piotr Milan, Edward Soja, Edward Białowąs, Andrzej Czerwiński, Kazimierz Trojnar, Stanisław Lonc, Zbigniew Olewiński, Jan Muszak, Piotr Petrasz i wielu innych, których nie sposób wymienić.

Działalność Zarządu LZS w Świętem nie skupiała się tylko na drużynie seniorów. Prowadzono też prace z młodzieżą, która uczestniczyła w rozgrywkach Podokręgu Przemyskiego grając z Pogonią Lubaczów, LZS Ostrów, Orłem Przeworsk, LZS Dynów, JKS II Jarosław. Dane te są zawarte w książce wydanej z okazji 60 lecia Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie - sezon rozgrywkowy 1962/1963. Ludowy Zespół Sportowy w Świętem może poszczycić się grą z takimi „firmami" jak: Stal Stalowa Wola, Energetyk Stalowa Wola, San Rozwadów, Orzeł Rudnik, LZS Wola Rzeczyska, Unia Nowa Sarzyna, Pogoń Leżajsk. Były to lata 1964/65. Drużyna wyjeżdżała na mecze rozgrywane na boiskach oddalonych o ponad 150 km od naszej miejscowości, wówczas za transport służył jej wówczas samochód skrzyniowy typu „Star" lub „Lublin".

W roku 1966 dawny Zarząd LZS zrezygnował z prowadzenia klubu i został wybrany nowy Zarząd, na czele, którego stanął Jan Nowosiadły. Był to jednak okres, gdy wielu zawodników wyjechało ze Świętego w poszukiwaniu pracy. Nie było następców toteż Ludowy Zespół Sportowy zawiesił swoją działalność.


Jesienią 1967 roku po wyjściu z wojska obecnego Prezesa klubu, na zebraniu sympatyków sportu został wybrany nowy Zarząd w skład, którego weszli: Bronisław Soja, Stanisław Białowąs i Piotr Kołodziej. W tym miejscu należy wspomnieć ówczesnego proboszcza naszej parafii księdza Józefa Ryłko, który wspierał drużynę sportową nie tylko radą i zachętą, ale również zakupił stroje sportowe, a na mecze przynosił dla zawodników przygotowaną na plebani herbatę z sokiem. Drużyna ponownie została zgłoszona do rozgrywek związkowych grając w klasie „C" a następnie w klasie „B" w grupie seniorów i juniorów. Zmianę Zarządu, LZS w Świętem przechodził jeszcze kilkakrotnie, a funkcje prezesa pełnili: Tadeusz Kisielewicz, Zbigniew Łamasz, Eugeniusz Świecarz, Edward Białowąs, Antoni Derba, i obecnie - Bronisław Soja. Różne były losy drużyny. Najlepszym okresem były lata, 1997 - 2001 kiedy drużyna grała w klasie „A", w VI lidze a następnie w V lidze aż do roku 2001/2002, kiedy to drużyna spadła do klasy „A". W 1990r. Sanoczanka Święte zdobyła Puchar "Solidarności" województwa przemyskiego pokonując takie drużyny jak: MKS Kańczuga, Bizon Medyka, Piast Tuczempy i MKS Morawsko.


Wspominając historię LZS w Świętem, należy powiedzieć o rozbudowanej bazie sportowej i zapleczu sportowym. Wiemy doskonale, jak jeszcze nie dawno wyglądało nasze boisko sportowe. Obecnie możemy się pochwalić ładnym obiektem, ogrodzonym, z trybunami na 600 miejsc, z dobrze wyposażonym zapleczem socjalnym. Prace te zostały wykonane przy wsparciu władz samorządowych, za co składamy serdeczne podziękowania. Nie było by jednak tego, gdyby nie zaangażowanie wielu mieszkańców naszej miejscowości. Nie sposób wszystkich wymienić, składam więc podziękowanie tym wszystkim, którzy zaangażowali się w prace na rzecz rozwoju naszego rodzimego sportu i włożyli wiele w rozwój i istnienie naszego Ludowego Zespołu Sportowego.

Reklama

Zegar

Sponsorem Klubu jest :

http://www.ugradymno.pl/

 

 

 

 

 

 

 

Najbliższe spotkanie

Sanoczanka Święte   KS Węgierka
2024-03-24, 13:00:00


Statystyki przedmeczowe »

Ostatnie spotkanie

Sanoczanka Święte 3:0 Delin Munina (B)
2024-03-17, 13:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 16
MKS Radymno 0:1 Czarni Pawłosiów
Sanoczanka Święte 3:0 Delin Munina (B)
Szkło Młyny 0:2 Tęcza Janokowice
LKS Manasterz 2:1 Iskra Zabłotce
KS Węgierka 0:3 Dąb Cetula (B)
KS Szówsko 1:3 Wiraż Chłopice
Fredro Surochów 2:1 Łęk Ostrów
Hetman Laszki (S) 4:0 PRO - 100 Wietlin

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 17
Sanoczanka Święte - KS Węgierka
Delin Munina (B) - Hetman Laszki (S)
PRO - 100 Wietlin - LKS Manasterz
Iskra Zabłotce - Szkło Młyny
Tęcza Janokowice - Fredro Surochów
Łęk Ostrów - MKS Radymno
Czarni Pawłosiów - KS Szówsko
Wiraż Chłopice - Dąb Cetula (B)

Bilety

Normalne - 5 zł

Ulgowe - 2 zł

Dzieci i Kobiety - Wstęp Wolny